Historia Urszulina

...nasza wspólna historia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Dodaj swój Komentarz

 

Adam Panasiuk

 

                                                                                      SENIORZY

 

 

„Seniorzy” są zespołem śpiewaczym działającym przy Zarządzie Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Urszulinie. Jest to zespół gminny, gdyż w jego skład wchodzą artyści nie tylko z Urszulina, ale również z Zabrodzia, Kozubaty, Zastawia, Michałowa, czy Andrzejowa. Przez większość czasu istnienia zespołu liderowała Pani Janina Chrzaniuk, dopiero w 2007 roku tę funkcję przejęła Pani Sabina Szczepańska. Nie oznacza to oczywiście, że Pani Janina zrezygnowała z działalności w zespole. Pełni bowiem dalej rolę opiekuna „Seniorów” opracowując teksty piosenek, czy też scenografię i choreografię widowisk artystycznych. Jeszcze do 2003 roku zespół nosił nazwę „Seniorki”, ale od kiedy do zespołu przystąpił Pan Mieczysław Brudz, to oczywistym była zmiana nazwy grupy na obecnie brzmiącą.

            Zespól „Seniorzy” jest bardzo aktywny, uczestniczy we wszelkich możliwych festiwalach, konkursach i widowiskach artystyczno-ludowych. Wartym podkreślenia jest coroczne uczestnictwo w Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych w Lublinie, w Dożynkach Wojewódzkich w 2001 roku, czy też w polsko-ukraińskim Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem, które odbywa się we Włodawie, dwukrotnie zajmując drugie miejsce. Festiwal ten jest o tyle charakterystyczny, gdyż każdy zespół musi przygotować i zaśpiewać na festiwalu kolędę, bądź szczodrywkę zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Od czterech lat poszczególni artyści zespołu uczestniczą w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, które odbywa się w skansenie lubelskim, również zdobywając liczne nagrody za prezentowane regionalne produkty kulinarne.

            Zespół „Seniorzy” miał również swoją przygodę z telewizją. Podczas Powiatowego Przeglądu Widowisk Obrzędowych w Hańsku, przygotowane przez „Seniorów” bardzo ciekawe widowisko „wigilia” zostało pokazane w kilku stacjach telewizji zarówno lokalnej, jak i telewizji ogólnokrajowej.

            Chociaż „Seniorzy” są zespołem śpiewaczym, to nie oznacza, że wśród członków zespołu brakuje artystów rękodzieła ludowego. Wspominany już Pan Mieczysław Brudz zajmuje się wikliniarstwem, wyplatając przepiękne kosze z kogutami, jak i inne wiklinowe ozdoby. Pani Sabina Szczepańska jest natomiast specjalistką od dziewiarstwa ręcznego. W zespole nie brakuje również poetek, wiersz pt. „Polesie” Pani Janiny Chrzaniuk był odczytany na przyrodniczym wernisażu w Warszawie. Tak naprawdę to każdy członek zespołu: Teresa Brzezina, Halina Adamowska, Maria Kędzierska, Jadwiga Warchał, Danuta Kunach i osoby wcześniej wspomniane są wyjątkowymi artystami, gdyż stoiska widowiskowe prezentowane podczas rożnych festiwali zachwycają swoim pięknem.

 

 

 

                                                               

 

                                                                                            ZAŁUCZANIE

         

 

          „Załuczanie” to potoczna nazwa artystów i twórców ludowych z Załucza Starego. Formalnie działalność artystyczno-kulturowa w Załuczu Starym skupia się w Kole Gospodyń Wiejskich, które zostało założone już w 1950 roku. Od 1963 roku KGW w Załuczu Starym kieruje nieprzerwanie do dzisiejszego dnia Pani Alicja Janiuk. Koło w Załucz

u jest bardzo aktywne, zwłaszcza w ostatnich latach „Załuczanie” uczestniczyli w licznych konkursach i przeglądach. Zdarzało się, iż zespół występował pod nazwą „Polesianie”, czy też „Załuczanki”, ale odkąd do zespołu przystąpili panowie to zespół nosi nazwę „Załuczanie”.

           Liderką zespołu jest pani Alicja Janiuk, w zespole śpiewają i występują również: Stanisława Dziubińska, Krystyna i Kazimierz Piskorscy, Janina Biernacka, Irena Tomaszewska oraz Władysława i Aleksander Radko. W 2008 roku do zespoły przystąpiły kolejne panie ze Starego Załucza oraz z Dębowca. „Załuczanie” wystąpili w licznych przeglądach zespołów ludowych i konkursach pieśni (np. religijnych) zajmując czołowe miejsca i uzyskując wiele wyróżnień. W tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych zespół zajął II miejsce. Nasi ludowi artyści występują również poza granicami powiatu, w takich miejscach jak: Kazimierz nad Wisłą, Kraśnik, Chełm. Co roku „Załuczanie” biorą udział w bardzo ciekawym Przeglądzie Widowisk Obrzędowych (w Hańsku i Tarnogrodzie), podczas którego widzom przypomina się zapomniane obrzędy i zawody. Nieocenioną pomoc przy organizacji takiego widowiska udziela Pani Jadwiga Górna, która dla „Załuczan” opracowuje scenariusz, scenografię, stroje itp.

            „Załuczanie” to nie tylko zespół, ale również indywidualni artyści ludowi. Już od dwóch lat Pani Alicja Janiuk zapraszana jest na prezentację produktów kulinarnych, które pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” odbywa się w skansenie lubelskim. Za nalewkę domową w 2005 roku uzyskała nawet III miejsce. Poza wyrobami kulinarnymi Pani Alicja Janiuk wystawia swoje obrazy, utworzone z różnego rodzaju ziarenek zbóż. Najstarszym artystą jest natomiast Pan Czesław Świerszcz, który przepiękne koszyki, chlebaki czy dzbanki potrafi wykonać nie tylko z wikliny, ale również z odpowiedniego rodzaju trawy. Natomiast Pan Aleksander Randko, poza tym, iż ładnie gra na akordeonie, potrafi również wykonać płoty z łozy, oczywiście bez użycia gwoździ i innych elementów metalowych.

 

 

 

 

 

Komentarze
Dodaj nowy
literkamipisane  - Dobrze   |2011-10-29 11:23:12
Dobrze że się o odbywają .
Dobrze że się o nich pisze.
Dobrze że się dobrze o nich pisze.
Pozdrowienia z nad morza.
Wanda
Agata  - Witam   |2011-01-20 20:08:34
Panie Adamie podejrzewam że są to starsze zdjęcia, ponieważ skład zespołu uległ zmianie :)
Pozdrawiam
admin  - składy   |2011-01-21 18:02:36
Zgadza się, zdjęcia z ok 2007-8 roku, takie miałem. Właściwie teksty pochodzą z dwumiesięcznika "Liderzy Polesia z 2008 lub 2007 roku. Wtedy pisałem o tych zespołach. Jak będę miał
więcej czasu to postaram się zaktualizować, ale teraz niestety nie wyrabiam się. Choć już w najbliższym czasu umieszczone zostaną 2 filmiki z pierzakami i kiszeniem kapusty w wykonaniu tych
zespołów.
Pozdrawiam
d   |2011-08-10 05:03:08
to trzeba to podpisywać....
Anonimowy   |2010-02-19 10:43:59
Adam, gratuluję Ci tej publikacji. Świetnie wykorzystujesz super nowoczesne medium, jakim jest Internet, do promocji kultury jak najbardziej tradycyjnej. Na pewno uda Ci się tą drogą
zainteresować młodzież kulturą ludową, zwłaszcza kiedy na stronę będzie mógł trafić fillmik na temat opisanych zespołów. Dzięki Tobie młodzi internauci powinni lepiej zrozumieć swoich
dziadków oraz ich pasje i zamiłowania.

Pozdrawiam

Adrian
Anonimowy   |2009-12-08 23:05:30
Artykuł dobrze służy promocji współczesnej kultury ludowej gminy Urszulin

Pozdrawiam

Adrian
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony: Wtorek, 08 Grudzień 2009 16:53