Historia Urszulina

...nasza wspólna historia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email
Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 

Dodaj swój Komentarz

26 marca 2019

Po dłuższej przerwie zapraszam do galerii zdjęć z Wytyczna. A w niej kilka nowych zdjęć (najciekawszych), które otrzymałem od Pani Danuty Torbicz, za pośrednictwem Tomasza Zajączkowskiego.

 

19 listopada 2018

Zapraszam do obejrzenia odcinka "Było.. nie minęło", w którym Adam Sikorski przedstawia nasze starania w odnalezieniu mogił pochówku żołnierzy KOP, poległych pod Wytycznem w 1939 roku.

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,gdzie-te-mogily,39485558

 

22 września 2018

Zgodnie z obietnicą dziś kolejne zdjęcia ze zbiorów Marii Rabczewskiej, która wychowała się w Wereszczynie, a pracowała w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Urszulinie. A zdjęcie, zaprezentowane poniżej, to młócka zboża w wereszczyńskim majątku, przejętym przez niemiecką administrację okupacyjną.

 

21 września 2018

Wrzesień to miesiąc sprzyjający w niespodzianki. Już dziś prezentuję kilka ciekawych zdjęć z albumu Anny Flis, przedstawiające codzienne życie mieszkańców Urszulina, a pochodzące najprawdopodobniej z 1961 r. Widzimy na nich dwa sklepu i restaurację "Urszulkę". Uzupełniam też fotogalerię Zabrodzia o zdjęcie z uczty weselnej. A już w najbliższym czasie kolejna niespodzianka.

 

 

19 lipca 2018

Upamiętniono powstańców poległych pod Urszulinem

Samorządowcy, leśnicy, strażacy, wojskowi i mieszkańcy poświęcili miejsce pamięci powstańców poległych pod Urszulinem 7 lipca 1863 roku.

Do dziś ta bitwa nie została upamiętniona, a brało w niej udział ponad tysiąc powstańców.

- Poległo dwunastu, z czego dziesięciu pochowano na cmentarzu w Wereszczynie, ale nad ich mogiłą nie ma nawet tabliczki i krzyża - mówi inicjator przedsięwzięcia, wicestarosta włodawski Adam Panasiuk. - Ta historia została zapamiętana przez najstarszych mieszkańców. Teraz, razem z Nadleśnictwem Parczew, Poleskim Parkiem Narodowym chcemy upamiętnić to miejsce stawiając wysoki, ponad 5-metrowy krzyż dębowy z tabliczką, informującą o tym, kto poległ.

Mieszkańcy gminy wykonali kapliczkę na krzyż i okucia. Przy drodze prowadzącej do krzyża ustawiono siedem tablic, na których przedstawiono relacje powstańców o przebiegu bitwy.

W poświęceniu krzyża oraz modlitwie za poległych uczestniczyli również przedstawiciele Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy wspólnie z IPN-em szukają w okolicach Urszulina żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległych we wrześniu 1939 roku.

Do galerii zdjęć, wykonanych przez Iwonę Jung, zapraszam pod linkiem:

https://www.radio.lublin.pl/news/upamietniono-powstancow-poleglych-pod-urszulinem

 

2 lipca 2018

W imieniu Nadleśnictwa Parczew, Poleskiego Parku Narodowego, GZUK w Urszulinie i moim własnym zapraszam wszystkich zainteresowanych na otwarcie szlaku powstańczego w Urszulinie i poświęcenie nowego krzyża, upamiętniającego 12 powstańców styczniowych, poległych 7 lipca 1863 r. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 (7 lipca), przed pierwszą tablicą, która już niebawem postawiona zostanie przy bocznej ulicy Szkolnej (pomiędzy parkiem rekreacyjnym i dawnym majątkiem (wytwórnią wód mineralnych, piekarnią). Obecni na uroczystości otrzymają pamiątkowy przewodnik, opracowany przez PPN (nakład przewodnika nieduży, więc późniejsze zdobycie może okazać się utrudnione). W załączeniu mapka z zaznaczonym miejscem rozpoczęcia uroczystości. Zapraszamy.

 

4 marca 2018

Nowy rok zaczynamy od zdjęć, przesłanych przez Monikę Radomską. Na zdjęciach członkowie rodzin Koniecznych i Kloców z Olszowa i Kozubaty. W galerii Babska ponadto zdjęcie rodziny Wójcików, przesłane przez Alicję Firmanty.

 

13 grudnia 2017

Wereszczyński cmentarz rzymskokatolicki jest znany w okolicy z dużej liczby zabytkowych nagrobków i grobowców, a w związku z tym został w całości objęty ochroną konserwatorską. Lokalna społeczność już od kilku lat stara się, zakładając w tym celu Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec”, by znajdującej się na cmentarzu małej architekturze przywrócić dawny blask i uchronić przed zniszczeniem. A pracy przed nimi jest dużo, bo praktycznie po II wojnie światowej nikt nie dbał o zabytkowe nagrobki rodzin ziemiańskich, które opuściły te strony. Większość nagrobków jest w bardzo złym stanie, niektóre są bliskie rozpadu.

Założyciele „Wereszczyńskiego Gościńca” za podstawowy cel swojej działalności uznali ratunek tej nekropolii. W tym celu służy prowadzona już od 2012 roku kwesta publiczna organizowana w dniu Wszystkich Świętych. Pieniądze pozyskane ze zbiórki służą z kolei za wkład własny do projektów, jakie Stowarzyszenie składa na ratowanie zabytkowych nagrobków. Dotychczas, ze środków programu LEADER, udało się odrestaurować 3 nagrobki z figurkami i 4 płyty nagrobkowe. Jednak w 2014 r. zakończyło się finansowanie projektów z programu LEADER w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2007-2013, a na nabór wniosków w tym zakresie, w ramach perspektywy 2014-2020, trzeba przynajmniej poczekać do końca bieżącego roku. Powstała więc kilkuletnia przerwa w pracach renowacyjnych na cmentarzu

Tutaj z pomocą przyszło nam ogłoszenie konkursu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju w 2017 roku. - Odchodzimy więc tym razem od architektury zabytkowej i pochylamy się nad mogiłą żołnierską, jaka wśród współczesnych nagrobków skrywa się na cmentarzu w Wereszczynie – mówi Adam Panasiuk, koordynator projektu. - Pochowanych jest w niej 8 polskich żołnierzy poległych w 1920 r. w potyczce z bolszewikami pod Andrzejowem, jak również 2 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych w niewoli przez czerwonoarmistów po boju pod Wytycznem w 1939 r. Dotychczasowy stan mogiły był dostateczny, jednak mało estetyczny. Przygotowany przez nas wniosek zyskał akceptację komisji konkursowej, czego następstwem było przyznanie ministerialnej dotacji w kwocie 15 360 zł. Dziś już wszyscy mogą oceniać efekty.

Potyczka pod Andrzejowem wydarzyła się w dniu „Cudu nad Wisłą”, a bezpośrednio związana jest z bitwą cycowską. O świcie, 15 sierpnia 1920 r., kompania por. Hrynkiewicza, na rozkaz kpt. Zajchowskiego, wyruszyła z Zabrodzia i skierowała się na Wereszczyn. W czasie marszu została zaatakowana w Andrzejowie przez silny oddział bolszewicki. Kompania Hrynkiewicza wpadła w panikę, ponosząc duże straty spowodowane głównie ogniem karabinów maszynowych. Ostatni akt potyczki zakończył się w Starym Andrzejowie, tam też poległ por. Hrynkiewicz i jego adiutant. Podczas tej potyczki zginęło też 8 innych żołnierzy. Większość poległych pod Andrzejowem pochowano na cmentarzu w Wereszczynie. Nie były to jedyne ofiary polsko-bolszewickiej potyczki w okolicach Urszulina. Dwóch poległych polskich żołnierzy znaleziono na skraju wsi przy drodze do Wincencina i pochowano ich obok prawosławnego cmentarza znajdującego się na górce andrzejowskiej.

Kolejny raz wojsko radzieckie pojawiło się w tych stronach 30 września 1939 r. i stoczyło pod Wytycznem bój z żołnierzami KOP. Dwóch poległych polskich żołnierzy spoczęło na wereszczyńskim cmentarzu. Zamordowanymi okazali się kpt. Stanisław Stolarski i kpr. Jan Borowczyk.

 

 

 

8 grudnia 2017 r.

Prezent mikołajkowy sprawił nam Jakub Sidorowski, przesyłając zdjęcia swoich dziadków Zofii i Tadeusza Sidorowskich. Przedstawiają one mieszkańców Urszulina i Zabrodzia, w tym budynek poczty w Urszulinie z lat okupacji niemieckiej. Ponadto galeria zdjęć Wereszczyna wzbogaciła się o fotografię Heleny Rembielińskiej z 1864 r. z zasobów Muzeum Narodowego. W tym samym roku Helena wyszła za mąż za Tadeusza Eydziatowicza i razem zamieszkali w swoim majątku w Wereszczynie.

 

16 września 2017 r.

Latem tego roku w dość przypadkowy sposób miałem przyjemność spotkać się z Panią Anną Teclaw, z domu Kaczmarek, która, jako kilkuletnie dziecko, została przesiedlona z Poznańskiego do Łowiszowa. Z 5-letniego pobytu Pani Anny zachowała się pamiątka, w postaci poniżej prezentowanego zdjęcia, które powiększa nam kolekcję fotografii Wytyczna.

 

3 września 2017 r.

Również i tym razem kolejne zdjęcia w kolekcji dawnych fotografii Andrzejowa i Wereszczyna. Zdjęcia pochodzą z albumów Bożeny Gliwy, Anny Kudły i Janiny Marciniak. Poniżej Edward Karpiński, właściciel Andrzejowa,  w mundurze pułku Ułanów Podlaskich.

 

 

3 luty 2017 r.

Po kolejnej dłuższej przerwie nowe zdjęcia. Tym razem kolekcję zdjęć Andrzejowa wzbogacił Wołodymyr Stelmach z Ukrainy, a kolekcję zdjęć z Wereszczyna - Paweł Solarski z Włodawy. Poniżej procesja podczas poświęcenia pól - lata 50-te.

 

1 lipca 2016

Dziś powiększyła się galeria zdjęć dla miejscowości Dębowiec. Są to fotografie przesłane przez Panią Anetę Gliwka. Zapraszam do oglądania.

 

 

18 kwietnia 2016

Dzięki zdjęciom przesłanym przez Lucy Onoszko i Dariusza Rdzanka powiększyłem dziś galerie fotografii dawnych Starego Załucza i Zawadówki. Jest również nowe zdjęcie z Sosnowicy. Zapraszam

 

 

10 grudnia 2015

Po długiej przerwie dziś nowe fotografie ze zbiorów Henryki Krupki, Andrzeja Junga i Krzysztofa Polita. Przedstawiają one mieszkańców Zastawia, Wereszczyna, Wytyczna i Kalinówki. Zapraszam.

 

16 października 2015

Zapraszam do czytania nowego numeru kwartalnika "Wschód" (zakładki: samorządy, powiat włodawski. A w nim m.in. mój artykuł o bieżeństwie ludności z okolic Urszulina podczas I woj. św.

 

26 września 2015

Drodzy czytelnicy i miłośnicy strony historia.urszulina.net

Przede mną trudne wyzwanie. Zdecydowałem się na start w wyborach do Sejmu RP z listy PSL, w okręgu wyborczym nr 7 (chełmski). Decyzja ta wymaga dużo poświęcenia i pracy. Będę wdzięczny za pomoc, tj. oddanie głosu w dniu 25 października, a osoby nie mieszkające na obszarze okręgu chełsmkiego proszę o promocję mojej osoby wśród rodziny i znajomych z tego obszaru.

Znacie mnie Państwo z działalności historycznej, gdyż od wielu lat przedstawiam wyniki swojej pracy na niniejszej stronie. Choć ostatnio przentuje na stronie mniej materiałów i nowych zdjęć, to jednak nie oznacza, że w działalności regionalistycznej opuszczam się. Tylko w tym roku wystąpiłem ok. 10 razy na konferencjach i seminariach historycznych, promując lokalną historię. Od 2006 r. jestem nieprzerwanie radnym Rady Powiatu we Włodawie, a od grudnia zeszłego roku pełnię funkcję wicestarosty włodawskiego. Jestem też społecznikiem - działam w OSP Urszulin i współpracuję z wieloma organizacjami pozarządowymi. Lista zrealizowanych projektów jest długa.

A już dziś można mnie wesprzeć w plebiscycie "Kuriera Lubelskiego". Będę wdzięczny za poświęcenie chwili czasu i oddanie na mnie głosu:

http://www.kurierlubelski.pl/plebiscyt/karta/adam-panasiuk,29237,1446109,t,id,kid.html

 

24 lipca 2015

Zapraszam do lektury nr 18 kwartalnika "Wschód", współwydawanego przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Dla mojej osoby przypadła rola przewodniczącego rady programowej, choć oczywiście skorzystałem z okazji zaprezentowania troszkę wiedzy z historii lokalnej okolic Urszulina. Tym razem przedstawiłem dzieje naszych przodków z okresu I woj. św.

Jako że zamierzam na dłużej współpracować z kwartalnikiem "Wschód" stworzyłem w menu poziomym specjalną zakładkę dla gazetki, w której znajedziecie wersję pdf.

Pragnę również poinformować, że ukazał się nowy, już 21 numer kwartlnika "Z Życia Polesia". W nim z kolei opisuję stoczoną w 1863 r. bitwę pod Urszulinem.

Miłej lektury.

 

 

 

25 listopada

Dziś kolejne fotografie, nadesłane przez Panie Agnieszkę Cuber i Teresę Rutkowską-Białowąs. Zdjęcia przedstawiają mieszkańców Wólki Wytyckiej, Grabniaka i Ostrówka Podyskiego. Zapraszam.

 

9 listopada 2014

Zapraszam do XIX numeru kwartalnika "Z Życia Polesia". Wersja cyfrowa jest dostępna na:

http://www.lgdpolesie.pl/lgd/files/kwartalnik19.pdf

W galerii zdjęć dawnych w Woli Wereszczyńskiej i Starym Załuczu kolejne zdjęcia: Mieczysława Brudza, Janiny Pawlędzio i Andrzeja Dyczko. Na zdjęciu m.in. nauczyciele i dzieci szkoły podstawowej, w tym dawny budynek szkolny z Woli Wereszczyńskiej, czy poświęcenie fundamentów budowy nowej szkoły. Polecam:

 

21 sierpnia

Zapraszam do nowego numeru (już 18) kwartalnika "Z Życia Polesia". Wersja cyfrowa jest dostępna na:

http://www.lgdpolesie.pl/lgd/files/kwartalnik18.pdf

W numerze tym tradycyjnie sporo historii, w tym dzieje Andrzeja Wereszczyńskiego, obyczaje językowe na przełomie XIX i XX wieku, o historii pociętego krzyża w Sosnowicy i inne.

Dziś mam też przyjemność zaprezentowania nowych fotografii, które pochodzą ze zbiorów Janiny Marciniak z Lublina i Ludmiły Stopa z Puław. Fotografie dotyczą historii Dębowca, Andrzejowa, Wereszczyna, Garbatówki i Puchaczowa.

 

2 lipca 2013

Film "Koloniści" Andrzeja Nera z wykorzystaniem fotografii pochodzących z naszej strony powraca, w dodatku z niemieckim tłumaczeniem. Link do filmu umieszczonych jest w multimediach.

To nie jedyna nowość w multimediach. Umieściłem ponadto moje wystąpienie na marcowej konferencji w Białowieży "Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej - wiedza, dobre praktyki, wyzwani", na której promowałem projekt współpracy "Śladami Przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyzny". Zainteresowanych zapraszam.

 

17 czerwca 2014

Za nami kolejny rajd rowerowy "Odjazdowego Bibliotekarza". W tym roku udział wzięło przeszło 60 osób, także uczestnicy spoza naszej gminy. Trasa rajdu wiodła przez Andrzejów, Zastawie i Wereszczyn po najciekawszych historycznie i przyrodniczo zakątkach. A finał przy zadaszeniu w Zastawiu. Tam było ognisko, gorące kiełbaski i konkursy podsumowujące rajd.

13 czerwca 2014

Zapraszam do lektury nowego numeru kwartalnika "Z Życia Polesia". Wydanie w wersji cyfrowej znajduje się tutaj, a po odbiór wersji papierowej zapraszam do biura LGD w Cycowie, ul. Nowa 1.

27 maja 2014

Dziś kolejne archiwalne fotografie. Tym razem Stanisław Hodun przekazał zdjęcia muzykantów z Wólki Wytyckiej, Barbara Żołnacz - zdjęcia zuchów wytyckich, a Andrzej Jung - fotografię pogrzebu zamordowanych przez partyzantów rodzeństwa Dziubińskich z Łowiszowa.

7 maja 2014

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z moją osobą.

Opis i okoliczności wywiadu ze mną znajdziecie na:

http://wszechnica.org.pl/11/142/1028/sladami_zapomnianej_historii_poleskich_wsi_wywiad_z_adamem_panasiukiem

Pozdrawiam

 

18 kwietnia - 3 maja 2014

Informuję, że w zakładce "Z Życia Polesia" został umieszczony link do XVI numeru naszego kwartalnika. Serdecznie zapraszam.

Ponadto w galerii zdjęć Przymiarek, Wytyczna, Urszulina i Starego Załucza pojawiły się kopie fotografii udostępnione przez Barbarę Żołnacz, Artura Kubika, Barbarę Abramczuk, Marię Zacharską z Wytyczna oraz Emilię Marchel.

 

15 kwietnia 2014

W niedzielny wieczór (tj. 13 kwietnia o godz. 17) w szkole w Wytycznie odbył się wieczór wspominkowy, który powoli kończy proces przygotowania monografii Wytyczna i Wólki Wytyckiej. Wieczorek rozpoczął Marian Kupisz - miejscowy dyrektor i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców "Nasza Szkoła" w Wytycznie. Przedstawił harmonogram projektu i powiedział kilka słów o celu, w jakim się spotkalismy. Ja z kolei przedstawiłem zarysy prawie już gotowej książki, troszkę opowiadaliśmy o dawnym Wytycznie, było też dużo fotografii (przyniesionych przez mieszkańców na spotkanie) - jednym słowem mile spędzony wieczór.

Efektem spotkania są m.in. nowe zdjęcia, które prezentuję w galerii Wytyczna, ponadto opisy do kilku zdjęć zostały poprawione. A na promocję ksiązki już wstępnie zapraszamy na wrzesień tego roku.

 

6 kwietnia 2014

Dziś kolejne zdjęcia z Wytyczna przesłane przez Panią Barbarę Wadowską. Oprócz zdjęć Pani Barbara uzupełniła kilka popdisów pod zdjęciami. Zapraszam.

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Dodaj nowy
łukasz  - zapytanko   |2015-12-17 11:35:33
Witam, Panie Adamie, mam pytanie z dziedziny historii rodziny, miał Pan przodków z powiatu bialskiego, a dokładniej z Mokran Nowych w gminie Terespol? proszę o odpowiedź mailowo,Pozdrawiam
Magda Gromek  - Przepiękna opinia o Adamie Panasiuku:)   |2014-05-08 09:52:41
Adamie, po obejrzeniu wywiadu z Tobą (dostępnego na http://www.wszechnica.org.pl/11/142/1028/sladami_z apomnianej_historii_poleskich_wsi_wywiad_z_adamem_ panasiukiem) otrzymałam na skrzynkę e-mail
taką informację:

"Co za sympatyczny i skromny młody człowiek. Dzieło, które tworzy - wydawałoby się en passant - byłoby satysfakcjonujące jako dorobek przeciętnego zakładu
naukowego. To nie do wiary, ile może zrobić jeden człowiek, jak jest to jego pasja!"

Gratuluję - ta osoba wie co mówi:)
Administrator  - wywiad   |2014-05-08 11:56:23
Dzięki. Miło słyszeć takie słowa.
arturk  - Super   |2014-02-04 00:07:55
Bardzo mi się podoba to co robisz ,
Administrator   |2014-02-06 09:23:07
Dzięki za dobre słowo i dzieki za pomoc :)
Anonimowy  - Święta   |2013-12-22 16:52:14
Spokoju i radości Świątecznego Czasu
Dobrej myśli o dniach Nowego Roku
Satysfakcji z wszystkiego co Było
Nadziei na piękno wszystkiego co Będzie
Czasu dla Siebie
Uśmiechu

Zdrowia
Życzy
Jurek
Anonimowy  - Michałów   |2013-05-10 08:58:18
Adamie wielkie gratulacje za kolejny tom, wszystkie te miejscowości tworzą jedną całość, parafię wereszczyńską do której ciągle wracam.
Lucjan Marcyniuk, Poznań 10.5.2013
Anonimowy  - Wola Wereszczyńska   |2013-04-09 19:19:20
Witaj Adamie, serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu, z niecierpliwością będę czekał do września nakolejne wydanie. Jeżeli będę na "chodzie" to być może latem spotkamy się.
Jeszcze raz wiele słów uznania, napiszę na priv.
Lucjan Marcyniuk z dalekiego Poznania
Anonimowy   |2012-11-02 19:12:50
Adamie, nadal z podziwem śledzę Twoją pasję, ta praca wciąga ale też procentuje. To co zapisane pozostanie po wsze czasy.
Pozdrawiamy Was oboje
admin   |2012-11-04 10:01:23
Dzięki wielkie
Niestety problemy technicznie bardzo utrudniają dalsze aktualizacje, ale mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach problemy zostaną usunięte. A nowych zdjęć jest już
dużo...
Administrator  - pasja   |2012-01-11 16:18:41
Dziękuję za miłe słowa. Paradoskalnie ostatni mój wypadek i miesiąc chorobowego sprzyjają mi nadrabianiu zaległości :)
Lea  - Człowiek z pasją   |2012-01-10 22:36:24
Podziwiam Pana, Pan jest takim zapaleńcem pełnym pasji-niesamowite.Po przeczytaniu tych aktualnościacjh mozna odnieść wrażenie, że wszędzie Pana pełno. Pozdrawiam, Lea
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony: Wtorek, 26 Marzec 2019 16:36