Historia Urszulina

...nasza wspólna historia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email
Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 

Dodaj swój Komentarz

25 maja 2021 r.

Kolejne uzupełnienia przyszły z zagranicy. Zdjęcia rodziny Trojanowskich od Pani Kathy Szwarc uzupełniły galerię Nowego Załucza, zaś Willy Achenbach udostępniła zdjęcia rodziny Jeskich z Dębowca.

 

13 marca 2021 r.

W ostatnich dniach powiększyła się galeria fotografii miejscowości Zastawie o zdjęcia przekazane przez Bogusława Garacha, jak również w galerii Sumina umieściłem zdjęcie przekazane przez Jarosława Kiellara z połowu raków na jeziorze. Zapraszam

 

19 lutego 2021 r.

Zbiór dawnych zdjęć stale się powiększa. Tym razem zdjęcia z Wereszczyna i okolic udostępnili Lilla, Nikodem i Janusz Wawrzyccy, Alfreda Korzeniewska, Katarzyna i Piotr Kowalczukowie. Serdecznie dziękujemy.

 

23 stycznia 2021

Dzięki uprzejmości Zofii Tereszczuk i Stanisława Jabłońskiego uzupełniona została kolekcja zdjęć dawnych miejscowości Sęków.

 

 

28 grudnia 2020

"Było... nie minęło" po raz kolejny na naszym terenie. Tym razem dwa niezwykle ważne dla naszej historii odcinki. Pierwszy o Sewerynie Liniewskim z Lejna, a kolejny opowiada o poszukiwaniach Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia szczątków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Tym razem kamera Adama Sikorskiego towarzyszyła nam na cmentarzu w Michałowie.
Serdecznie Zapraszam

5 grudnia 2020

Zapraszam do wysłuchania odcinka programu Adama Sikorskiego "Było... nie minęło", które podejmuje temat upamiętnienia miejsc pochówku powstańców styczniowych w Urszulinie i Lipniaku.

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,zolnierze-powstancomsladami-jednego-z-wielu,50734258?fbclid=IwAR1T8yH_dt2bpeNO7PwYR8IED948R21sPDblybR3FqRUT-3y3pow4b_4hso

 

28 listopada 2020

Bogaty zbiór fotografii otrzymałem od Hanny i Grzegorza Wojtasów. Przesłane zdjęcia przedstawiają członków rodziny Kędzierskich z Urszulina, a wykonane zostały pod początku XX w do lat 50-tych. Na zdjęciach licznie występują inni członkowie rdzennych rodzin Urszulina - Grabowscy, Lewandowscy czy Kozłowscy. W galerii Urszulina umieściłem kilka z najciekawszych zdjęć.

 

18 listopada 2020

Zdjęcia z albumu Mariusza Jachoła powiększyły galerię fotografii Wiązowca. Dziękujemy.

8 listopada 2020

Informuję, że w okresie ostatniego miesiąca nowe zdjęcia pojawiły się w galerii Wereszczyna, Urszulina i Zabrodzia. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Wiesław Sidorowskiej i Marii Grudzińskiej. Serdecznie dziękujemy.

 

27 września 2020

Już niecały miesiąc pozostał do tradycyjnej kwesty na cmentarzu w Wereszczynie, której celem jest renowacja zabytkowych nagrobków. W tym roku postanowiliśmy jednak, że obok tradycyjnej kwesty zorganizujemy zbiórkę internetową. Plany mamy duże, ceny prac konserwatorskich z roku na rok rosną, a możliwości finansowania prac ze źródeł zewnętrznych zostały ograniczone. Zbiórka internetowa pozwoli nam na uzupełnienie dochodów, tym bardziej, że w związku z COVID-19 zapewne wiele osób nie będzie mogło nas wesprzeć w tradycyjnej kweście.

Proszę o wsparcie finansowe i udostępnianie informacji o zbiórce.

Wszelkie informacje na temat zrzutki znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://zrzutka.pl/juzryp

 

25 września 2020

Po krótkiej przerwie kolejne fotografie. Tym razem Pan Jakub Sidorowski przekazał fotografie swoich dziadków, tj. Zofii i Tadeusza Sidorowskich. Zofia Sidorowska była stomatologiem w Urszulinie, a Tadeusz Sidorowski pracował na tutejszej poczcie.

 

23 września 2020

Kolejny raz nasze zbiory powiększają się o zdjęcia pochodzące ze zbiorów Waldemara Smętkowskiego, a które wykonane były przez Mariana Smętkowskiego z Garbatówki. Nowe zdjęcia powiększają galerie Sumina, Grabniaka i miejscowości spoza gminy Urszulin.

 

16 września 2020

Z pamiątek po polskich przodkach Pauli Meiers z Tacomy (USA) do zbiorów fotografii wsi Wytyczna dołączamy kilka zdjęć, w tym fotografia 3 córek Augusta Riewe: Helene Hintz, Julianne Pusch i Wilhelmine Scheel.

 

1 września 2020

Ks. Mirosław Kurjaniuk, proboszcz parafii r-k w Wereszczynie udostępnił zdjęcia z życia parafii, pochodzące z lat 70/80-tych. Zapraszam do oglądania galerii Wereszczyna i Kozubaty. Zachęcam też do poszukiwania swoich archiwów i nadsyłania zdjęć.

 

 

16 sierpnia 2020

Kolejne zdjęcia pochodzą ze zbioru Waldemara Smętkowskiego i przedstawiają jezioro Sumin w latach 60-tych. Zdjęcia wykonał Marian Smętkowski. Ponadto umieszczam zdjęcie Ireny i Lucjana Flisiuków z Wielkopola, przekazane z archiwum rodziny Dunajewskich. Zachęcam wszystkich do kopiowania starych zdjęć ze swoich rodzinnych albumów. Będę wdzięczny za powiększenie naszych zbiorów.

 

11 sierpnia 2020 r.

Dzięki uprzejmości Karoliny Jarzabek oraz Doroty Ramendy w galerii Starego Załucza i Wytyczna nowe zdjęcia. Poniżej zdjęcie kombatantów z uroczystości upamiętnienia miejsca śmierci Józefa Milerta ps. "Sęp", komendanta AK obwód Włodawa, w Starym Załuczu.

 

16 kwietnia 2020 r.

Kolejne dawne fotografie na naszej stronie. Tym razem swoim rodzinnym albumem podzielił się Dawid Adamczyk, przekazując zdjęcia przedstawiające pejzaże Starego Załucza i zdjęcia rodziny Wałeckich. Fotografie pochodząc z lat 50. i 60.

 

 

14 lutego 2020

Zapraszam do obejrzenia odcinka "Było, nie minęło...", przedstawiającego kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy poległych pod Wytycznem w 1939 roku:

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,dluga-bitwa-o-pamiec,46381392

 

24 listopada 2019

Z wielką radością chciałbym poinformować, że po kilkuletnich badaniach i poszukiwaniach udało się zlokalizować zbiorowe mogiły, wykonane podczas powojennych ekshumacji. W mogiłach znajdują się szczątki ponad 300 osób, w tym najprawdopodobniej 37 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych pod Wytycznem w 1939 r. Szczątki te pochodzą z dwóch mogił spod wytyckiego dworu (5 żołnierzy) i z mogiły w Wielkim Łanie (32 żołnierzy). O dalszych działaniach będę Państwa informował, a już zapraszam na najbliższy odcinek programu "Było, nie minęło..." Adama Sikorskiego, który ze swoją kamerą był w trakcie lokalizowania mogił.

Więcej informacji znajdziecie Państwo także w lokalnej prasie:

https://www.supertydzien.pl/wiadomosci/7604,w-lesnej-mogile-zakopano-nie-tylko-zolnierzy-kop?fbclid=IwAR3SX6WEZVlnNpGu6yfVnH04d9KG6NNo_HdbozDM3gUt8bg0mPtmvROmkiI

https://www.nowytydzien.pl/szczatki-zolnierzy-kop-odnalezione-pod-urszulinem/?fbclid=IwAR1qoQ8F7vpRzCotAqRvZ31W_ZOB6hI-sNrFZx_nO1RV-UPosUxuIcPOgiM

https://www.dziennikwschodni.pl/wlodawa/znalezli-zaginionych-zolnierzy,n,1000254767.html?fbclid=IwAR26nn-wb6YkeW_xo1N7L8VMZySuPvSOW7Yp9wJ9NjMbcdhu5kbU7oKIhcQ

 

 

12 października 2019

Jest mi niezmierni miło poinformować, że w  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków odebrał bez zastrzeżeń prace konserwatorskie na grobowcu rodziny Karpińskich i nagrobku rodziny Rucińskich, jakie Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” (a w jej imieniu pracownia konserwatorska Michała Oleksego i Marka Kołyszki z Torunia) przeprowadziło w tym roku. Stan nagrobków był zły, a grobowiec Karpińskich groził zawaleniem, o czym możecie się przekonać oglądając załączone zdjęcia. Kosztowne prace udało się przeprowadzić dzięki wysiłkowi wielu ludzi i instytucji. Operację renowacji tych nagrobków oraz grobowca Teofili Hlebickiej-Józefowicz (wykonano w zeszłym roku) sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (60 tyś), Powiatu Włodawskiego (5 tyś) oraz z pieniędzy ofiarowanych przez Was w ramach corocznie organizowanej kwesty (11.840 zł).

Plany na kolejne lata również są ambitne, więc liczymy na Wasze wsparcie w tegorocznej kweście. Nasi wolontariusze będą zbierali datki w dniach od 1 do 3 listopada. Zapraszamy!!!!!!

 

 

3 października 2019

Bardzo miłą niespodziankę sprawiła nam Marta Chołubek, przekazując kilka zdjęć z albumu Sabiny i Henryka Jarzyna, mieszkańców dawnego Urszulina. W najbliższym czasie zaprezentujemy kolejne fotograficzne pamiątki z albumu.

 

 

26 marca 2019

Po dłuższej przerwie zapraszam do galerii zdjęć z Wytyczna. A w niej kilka nowych zdjęć (najciekawszych), które otrzymałem od Pani Danuty Torbicz, za pośrednictwem Tomasza Zajączkowskiego.

 

19 listopada 2018

Zapraszam do obejrzenia odcinka "Było.. nie minęło", w którym Adam Sikorski przedstawia nasze starania w odnalezieniu mogił pochówku żołnierzy KOP, poległych pod Wytycznem w 1939 roku.

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,gdzie-te-mogily,39485558

 

22 września 2018

Zgodnie z obietnicą dziś kolejne zdjęcia ze zbiorów Marii Rabczewskiej, która wychowała się w Wereszczynie, a pracowała w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Urszulinie. A zdjęcie, zaprezentowane poniżej, to młócka zboża w wereszczyńskim majątku, przejętym przez niemiecką administrację okupacyjną.

 

21 września 2018

Wrzesień to miesiąc sprzyjający w niespodzianki. Już dziś prezentuję kilka ciekawych zdjęć z albumu Anny Flis, przedstawiające codzienne życie mieszkańców Urszulina, a pochodzące najprawdopodobniej z 1961 r. Widzimy na nich dwa sklepu i restaurację "Urszulkę". Uzupełniam też fotogalerię Zabrodzia o zdjęcie z uczty weselnej. A już w najbliższym czasie kolejna niespodzianka.

 

 

19 lipca 2018

Upamiętniono powstańców poległych pod Urszulinem

Samorządowcy, leśnicy, strażacy, wojskowi i mieszkańcy poświęcili miejsce pamięci powstańców poległych pod Urszulinem 7 lipca 1863 roku.

Do dziś ta bitwa nie została upamiętniona, a brało w niej udział ponad tysiąc powstańców.

- Poległo dwunastu, z czego dziesięciu pochowano na cmentarzu w Wereszczynie, ale nad ich mogiłą nie ma nawet tabliczki i krzyża - mówi inicjator przedsięwzięcia, wicestarosta włodawski Adam Panasiuk. - Ta historia została zapamiętana przez najstarszych mieszkańców. Teraz, razem z Nadleśnictwem Parczew, Poleskim Parkiem Narodowym chcemy upamiętnić to miejsce stawiając wysoki, ponad 5-metrowy krzyż dębowy z tabliczką, informującą o tym, kto poległ.

Mieszkańcy gminy wykonali kapliczkę na krzyż i okucia. Przy drodze prowadzącej do krzyża ustawiono siedem tablic, na których przedstawiono relacje powstańców o przebiegu bitwy.

W poświęceniu krzyża oraz modlitwie za poległych uczestniczyli również przedstawiciele Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy wspólnie z IPN-em szukają w okolicach Urszulina żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległych we wrześniu 1939 roku.

Do galerii zdjęć, wykonanych przez Iwonę Jung, zapraszam pod linkiem:

https://www.radio.lublin.pl/news/upamietniono-powstancow-poleglych-pod-urszulinem

 

2 lipca 2018

W imieniu Nadleśnictwa Parczew, Poleskiego Parku Narodowego, GZUK w Urszulinie i moim własnym zapraszam wszystkich zainteresowanych na otwarcie szlaku powstańczego w Urszulinie i poświęcenie nowego krzyża, upamiętniającego 12 powstańców styczniowych, poległych 7 lipca 1863 r. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 (7 lipca), przed pierwszą tablicą, która już niebawem postawiona zostanie przy bocznej ulicy Szkolnej (pomiędzy parkiem rekreacyjnym i dawnym majątkiem (wytwórnią wód mineralnych, piekarnią). Obecni na uroczystości otrzymają pamiątkowy przewodnik, opracowany przez PPN (nakład przewodnika nieduży, więc późniejsze zdobycie może okazać się utrudnione). W załączeniu mapka z zaznaczonym miejscem rozpoczęcia uroczystości. Zapraszamy.

 

4 marca 2018

Nowy rok zaczynamy od zdjęć, przesłanych przez Monikę Radomską. Na zdjęciach członkowie rodzin Koniecznych i Kloców z Olszowa i Kozubaty. W galerii Babska ponadto zdjęcie rodziny Wójcików, przesłane przez Alicję Firmanty.

 

13 grudnia 2017

Wereszczyński cmentarz rzymskokatolicki jest znany w okolicy z dużej liczby zabytkowych nagrobków i grobowców, a w związku z tym został w całości objęty ochroną konserwatorską. Lokalna społeczność już od kilku lat stara się, zakładając w tym celu Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec”, by znajdującej się na cmentarzu małej architekturze przywrócić dawny blask i uchronić przed zniszczeniem. A pracy przed nimi jest dużo, bo praktycznie po II wojnie światowej nikt nie dbał o zabytkowe nagrobki rodzin ziemiańskich, które opuściły te strony. Większość nagrobków jest w bardzo złym stanie, niektóre są bliskie rozpadu.

Założyciele „Wereszczyńskiego Gościńca” za podstawowy cel swojej działalności uznali ratunek tej nekropolii. W tym celu służy prowadzona już od 2012 roku kwesta publiczna organizowana w dniu Wszystkich Świętych. Pieniądze pozyskane ze zbiórki służą z kolei za wkład własny do projektów, jakie Stowarzyszenie składa na ratowanie zabytkowych nagrobków. Dotychczas, ze środków programu LEADER, udało się odrestaurować 3 nagrobki z figurkami i 4 płyty nagrobkowe. Jednak w 2014 r. zakończyło się finansowanie projektów z programu LEADER w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2007-2013, a na nabór wniosków w tym zakresie, w ramach perspektywy 2014-2020, trzeba przynajmniej poczekać do końca bieżącego roku. Powstała więc kilkuletnia przerwa w pracach renowacyjnych na cmentarzu

Tutaj z pomocą przyszło nam ogłoszenie konkursu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju w 2017 roku. - Odchodzimy więc tym razem od architektury zabytkowej i pochylamy się nad mogiłą żołnierską, jaka wśród współczesnych nagrobków skrywa się na cmentarzu w Wereszczynie – mówi Adam Panasiuk, koordynator projektu. - Pochowanych jest w niej 8 polskich żołnierzy poległych w 1920 r. w potyczce z bolszewikami pod Andrzejowem, jak również 2 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych w niewoli przez czerwonoarmistów po boju pod Wytycznem w 1939 r. Dotychczasowy stan mogiły był dostateczny, jednak mało estetyczny. Przygotowany przez nas wniosek zyskał akceptację komisji konkursowej, czego następstwem było przyznanie ministerialnej dotacji w kwocie 15 360 zł. Dziś już wszyscy mogą oceniać efekty.

Potyczka pod Andrzejowem wydarzyła się w dniu „Cudu nad Wisłą”, a bezpośrednio związana jest z bitwą cycowską. O świcie, 15 sierpnia 1920 r., kompania por. Hrynkiewicza, na rozkaz kpt. Zajchowskiego, wyruszyła z Zabrodzia i skierowała się na Wereszczyn. W czasie marszu została zaatakowana w Andrzejowie przez silny oddział bolszewicki. Kompania Hrynkiewicza wpadła w panikę, ponosząc duże straty spowodowane głównie ogniem karabinów maszynowych. Ostatni akt potyczki zakończył się w Starym Andrzejowie, tam też poległ por. Hrynkiewicz i jego adiutant. Podczas tej potyczki zginęło też 8 innych żołnierzy. Większość poległych pod Andrzejowem pochowano na cmentarzu w Wereszczynie. Nie były to jedyne ofiary polsko-bolszewickiej potyczki w okolicach Urszulina. Dwóch poległych polskich żołnierzy znaleziono na skraju wsi przy drodze do Wincencina i pochowano ich obok prawosławnego cmentarza znajdującego się na górce andrzejowskiej.

Kolejny raz wojsko radzieckie pojawiło się w tych stronach 30 września 1939 r. i stoczyło pod Wytycznem bój z żołnierzami KOP. Dwóch poległych polskich żołnierzy spoczęło na wereszczyńskim cmentarzu. Zamordowanymi okazali się kpt. Stanisław Stolarski i kpr. Jan Borowczyk.

 

 

 

8 grudnia 2017 r.

Prezent mikołajkowy sprawił nam Jakub Sidorowski, przesyłając zdjęcia swoich dziadków Zofii i Tadeusza Sidorowskich. Przedstawiają one mieszkańców Urszulina i Zabrodzia, w tym budynek poczty w Urszulinie z lat okupacji niemieckiej. Ponadto galeria zdjęć Wereszczyna wzbogaciła się o fotografię Heleny Rembielińskiej z 1864 r. z zasobów Muzeum Narodowego. W tym samym roku Helena wyszła za mąż za Tadeusza Eydziatowicza i razem zamieszkali w swoim majątku w Wereszczynie.

 

16 września 2017 r.

Latem tego roku w dość przypadkowy sposób miałem przyjemność spotkać się z Panią Anną Teclaw, z domu Kaczmarek, która, jako kilkuletnie dziecko, została przesiedlona z Poznańskiego do Łowiszowa. Z 5-letniego pobytu Pani Anny zachowała się pamiątka, w postaci poniżej prezentowanego zdjęcia, które powiększa nam kolekcję fotografii Wytyczna.

 

3 września 2017 r.

Również i tym razem kolejne zdjęcia w kolekcji dawnych fotografii Andrzejowa i Wereszczyna. Zdjęcia pochodzą z albumów Bożeny Gliwy, Anny Kudły i Janiny Marciniak. Poniżej Edward Karpiński, właściciel Andrzejowa,  w mundurze pułku Ułanów Podlaskich.

 

 

3 luty 2017 r.

Po kolejnej dłuższej przerwie nowe zdjęcia. Tym razem kolekcję zdjęć Andrzejowa wzbogacił Wołodymyr Stelmach z Ukrainy, a kolekcję zdjęć z Wereszczyna - Paweł Solarski z Włodawy. Poniżej procesja podczas poświęcenia pól - lata 50-te.

 

1 lipca 2016

Dziś powiększyła się galeria zdjęć dla miejscowości Dębowiec. Są to fotografie przesłane przez Panią Anetę Gliwka. Zapraszam do oglądania.

 

 

18 kwietnia 2016

Dzięki zdjęciom przesłanym przez Lucy Onoszko i Dariusza Rdzanka powiększyłem dziś galerie fotografii dawnych Starego Załucza i Zawadówki. Jest również nowe zdjęcie z Sosnowicy. Zapraszam

 

 

10 grudnia 2015

Po długiej przerwie dziś nowe fotografie ze zbiorów Henryki Krupki, Andrzeja Junga i Krzysztofa Polita. Przedstawiają one mieszkańców Zastawia, Wereszczyna, Wytyczna i Kalinówki. Zapraszam.

 

16 października 2015

Zapraszam do czytania nowego numeru kwartalnika "Wschód" (zakładki: samorządy, powiat włodawski. A w nim m.in. mój artykuł o bieżeństwie ludności z okolic Urszulina podczas I woj. św.

 

26 września 2015

Drodzy czytelnicy i miłośnicy strony historia.urszulina.net

Przede mną trudne wyzwanie. Zdecydowałem się na start w wyborach do Sejmu RP z listy PSL, w okręgu wyborczym nr 7 (chełmski). Decyzja ta wymaga dużo poświęcenia i pracy. Będę wdzięczny za pomoc, tj. oddanie głosu w dniu 25 października, a osoby nie mieszkające na obszarze okręgu chełsmkiego proszę o promocję mojej osoby wśród rodziny i znajomych z tego obszaru.

Znacie mnie Państwo z działalności historycznej, gdyż od wielu lat przedstawiam wyniki swojej pracy na niniejszej stronie. Choć ostatnio przentuje na stronie mniej materiałów i nowych zdjęć, to jednak nie oznacza, że w działalności regionalistycznej opuszczam się. Tylko w tym roku wystąpiłem ok. 10 razy na konferencjach i seminariach historycznych, promując lokalną historię. Od 2006 r. jestem nieprzerwanie radnym Rady Powiatu we Włodawie, a od grudnia zeszłego roku pełnię funkcję wicestarosty włodawskiego. Jestem też społecznikiem - działam w OSP Urszulin i współpracuję z wieloma organizacjami pozarządowymi. Lista zrealizowanych projektów jest długa.

A już dziś można mnie wesprzeć w plebiscycie "Kuriera Lubelskiego". Będę wdzięczny za poświęcenie chwili czasu i oddanie na mnie głosu:

http://www.kurierlubelski.pl/plebiscyt/karta/adam-panasiuk,29237,1446109,t,id,kid.html

 

24 lipca 2015

Zapraszam do lektury nr 18 kwartalnika "Wschód", współwydawanego przez Starostwo Powiatowe we Włodawie. Dla mojej osoby przypadła rola przewodniczącego rady programowej, choć oczywiście skorzystałem z okazji zaprezentowania troszkę wiedzy z historii lokalnej okolic Urszulina. Tym razem przedstawiłem dzieje naszych przodków z okresu I woj. św.

Jako że zamierzam na dłużej współpracować z kwartalnikiem "Wschód" stworzyłem w menu poziomym specjalną zakładkę dla gazetki, w której znajedziecie wersję pdf.

Pragnę również poinformować, że ukazał się nowy, już 21 numer kwartlnika "Z Życia Polesia". W nim z kolei opisuję stoczoną w 1863 r. bitwę pod Urszulinem.

Miłej lektury.

 

 

 

25 listopada

Dziś kolejne fotografie, nadesłane przez Panie Agnieszkę Cuber i Teresę Rutkowską-Białowąs. Zdjęcia przedstawiają mieszkańców Wólki Wytyckiej, Grabniaka i Ostrówka Podyskiego. Zapraszam.

 

9 listopada 2014

Zapraszam do XIX numeru kwartalnika "Z Życia Polesia". Wersja cyfrowa jest dostępna na:

http://www.lgdpolesie.pl/lgd/files/kwartalnik19.pdf

W galerii zdjęć dawnych w Woli Wereszczyńskiej i Starym Załuczu kolejne zdjęcia: Mieczysława Brudza, Janiny Pawlędzio i Andrzeja Dyczko. Na zdjęciu m.in. nauczyciele i dzieci szkoły podstawowej, w tym dawny budynek szkolny z Woli Wereszczyńskiej, czy poświęcenie fundamentów budowy nowej szkoły. Polecam:

 

21 sierpnia

Zapraszam do nowego numeru (już 18) kwartalnika "Z Życia Polesia". Wersja cyfrowa jest dostępna na:

http://www.lgdpolesie.pl/lgd/files/kwartalnik18.pdf

W numerze tym tradycyjnie sporo historii, w tym dzieje Andrzeja Wereszczyńskiego, obyczaje językowe na przełomie XIX i XX wieku, o historii pociętego krzyża w Sosnowicy i inne.

Dziś mam też przyjemność zaprezentowania nowych fotografii, które pochodzą ze zbiorów Janiny Marciniak z Lublina i Ludmiły Stopa z Puław. Fotografie dotyczą historii Dębowca, Andrzejowa, Wereszczyna, Garbatówki i Puchaczowa.

 

2 lipca 2013

Film "Koloniści" Andrzeja Nera z wykorzystaniem fotografii pochodzących z naszej strony powraca, w dodatku z niemieckim tłumaczeniem. Link do filmu umieszczonych jest w multimediach.

To nie jedyna nowość w multimediach. Umieściłem ponadto moje wystąpienie na marcowej konferencji w Białowieży "Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej - wiedza, dobre praktyki, wyzwani", na której promowałem projekt współpracy "Śladami Przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyzny". Zainteresowanych zapraszam.

 

17 czerwca 2014

Za nami kolejny rajd rowerowy "Odjazdowego Bibliotekarza". W tym roku udział wzięło przeszło 60 osób, także uczestnicy spoza naszej gminy. Trasa rajdu wiodła przez Andrzejów, Zastawie i Wereszczyn po najciekawszych historycznie i przyrodniczo zakątkach. A finał przy zadaszeniu w Zastawiu. Tam było ognisko, gorące kiełbaski i konkursy podsumowujące rajd.

13 czerwca 2014

Zapraszam do lektury nowego numeru kwartalnika "Z Życia Polesia". Wydanie w wersji cyfrowej znajduje się tutaj, a po odbiór wersji papierowej zapraszam do biura LGD w Cycowie, ul. Nowa 1.

27 maja 2014

Dziś kolejne archiwalne fotografie. Tym razem Stanisław Hodun przekazał zdjęcia muzykantów z Wólki Wytyckiej, Barbara Żołnacz - zdjęcia zuchów wytyckich, a Andrzej Jung - fotografię pogrzebu zamordowanych przez partyzantów rodzeństwa Dziubińskich z Łowiszowa.

7 maja 2014

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z moją osobą.

Opis i okoliczności wywiadu ze mną znajdziecie na:

http://wszechnica.org.pl/11/142/1028/sladami_zapomnianej_historii_poleskich_wsi_wywiad_z_adamem_panasiukiem

Pozdrawiam

 

18 kwietnia - 3 maja 2014

Informuję, że w zakładce "Z Życia Polesia" został umieszczony link do XVI numeru naszego kwartalnika. Serdecznie zapraszam.

Ponadto w galerii zdjęć Przymiarek, Wytyczna, Urszulina i Starego Załucza pojawiły się kopie fotografii udostępnione przez Barbarę Żołnacz, Artura Kubika, Barbarę Abramczuk, Marię Zacharską z Wytyczna oraz Emilię Marchel.

 

15 kwietnia 2014

W niedzielny wieczór (tj. 13 kwietnia o godz. 17) w szkole w Wytycznie odbył się wieczór wspominkowy, który powoli kończy proces przygotowania monografii Wytyczna i Wólki Wytyckiej. Wieczorek rozpoczął Marian Kupisz - miejscowy dyrektor i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców "Nasza Szkoła" w Wytycznie. Przedstawił harmonogram projektu i powiedział kilka słów o celu, w jakim się spotkalismy. Ja z kolei przedstawiłem zarysy prawie już gotowej książki, troszkę opowiadaliśmy o dawnym Wytycznie, było też dużo fotografii (przyniesionych przez mieszkańców na spotkanie) - jednym słowem mile spędzony wieczór.

Efektem spotkania są m.in. nowe zdjęcia, które prezentuję w galerii Wytyczna, ponadto opisy do kilku zdjęć zostały poprawione. A na promocję ksiązki już wstępnie zapraszamy na wrzesień tego roku.

 

6 kwietnia 2014

Dziś kolejne zdjęcia z Wytyczna przesłane przez Panią Barbarę Wadowską. Oprócz zdjęć Pani Barbara uzupełniła kilka popdisów pod zdjęciami. Zapraszam.

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Dodaj nowy
łukasz  - zapytanko   |2015-12-17 11:35:33
Witam, Panie Adamie, mam pytanie z dziedziny historii rodziny, miał Pan przodków z powiatu bialskiego, a dokładniej z Mokran Nowych w gminie Terespol? proszę o odpowiedź mailowo,Pozdrawiam
Magda Gromek  - Przepiękna opinia o Adamie Panasiuku:)   |2014-05-08 09:52:41
Adamie, po obejrzeniu wywiadu z Tobą (dostępnego na http://www.wszechnica.org.pl/11/142/1028/sladami_z apomnianej_historii_poleskich_wsi_wywiad_z_adamem_ panasiukiem) otrzymałam na skrzynkę e-mail
taką informację:

"Co za sympatyczny i skromny młody człowiek. Dzieło, które tworzy - wydawałoby się en passant - byłoby satysfakcjonujące jako dorobek przeciętnego zakładu
naukowego. To nie do wiary, ile może zrobić jeden człowiek, jak jest to jego pasja!"

Gratuluję - ta osoba wie co mówi:)
Administrator  - wywiad   |2014-05-08 11:56:23
Dzięki. Miło słyszeć takie słowa.
arturk  - Super   |2014-02-04 00:07:55
Bardzo mi się podoba to co robisz ,
Administrator   |2014-02-06 09:23:07
Dzięki za dobre słowo i dzieki za pomoc :)
Anonimowy  - Święta   |2013-12-22 16:52:14
Spokoju i radości Świątecznego Czasu
Dobrej myśli o dniach Nowego Roku
Satysfakcji z wszystkiego co Było
Nadziei na piękno wszystkiego co Będzie
Czasu dla Siebie
Uśmiechu

Zdrowia
Życzy
Jurek
Anonimowy  - Michałów   |2013-05-10 08:58:18
Adamie wielkie gratulacje za kolejny tom, wszystkie te miejscowości tworzą jedną całość, parafię wereszczyńską do której ciągle wracam.
Lucjan Marcyniuk, Poznań 10.5.2013
Anonimowy  - Wola Wereszczyńska   |2013-04-09 19:19:20
Witaj Adamie, serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu, z niecierpliwością będę czekał do września nakolejne wydanie. Jeżeli będę na "chodzie" to być może latem spotkamy się.
Jeszcze raz wiele słów uznania, napiszę na priv.
Lucjan Marcyniuk z dalekiego Poznania
Anonimowy   |2012-11-02 19:12:50
Adamie, nadal z podziwem śledzę Twoją pasję, ta praca wciąga ale też procentuje. To co zapisane pozostanie po wsze czasy.
Pozdrawiamy Was oboje
admin   |2012-11-04 10:01:23
Dzięki wielkie
Niestety problemy technicznie bardzo utrudniają dalsze aktualizacje, ale mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach problemy zostaną usunięte. A nowych zdjęć jest już
dużo...
Administrator  - pasja   |2012-01-11 16:18:41
Dziękuję za miłe słowa. Paradoskalnie ostatni mój wypadek i miesiąc chorobowego sprzyjają mi nadrabianiu zaległości :)
Lea  - Człowiek z pasją   |2012-01-10 22:36:24
Podziwiam Pana, Pan jest takim zapaleńcem pełnym pasji-niesamowite.Po przeczytaniu tych aktualnościacjh mozna odnieść wrażenie, że wszędzie Pana pełno. Pozdrawiam, Lea
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony: Wtorek, 25 Maj 2021 19:26