Historia Urszulina

...nasza wspólna historia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

1 grudnia 2012

       W andrzejkowy wieczór, który spędziłem w domu :), natknałem się na recenzję mojej pierwszej książki "Wereszczyn. Śladami zapomnianej historii". Umieszczona została na portalu historycznym Muzeum Historii Polski. Zainteresowanych zapraszam: polish.history.pl

 

20 listopada 2012

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o zniszczeniu nagrobków  na cmentarzu ewangelickim w Michałowie. W okresie od 12 do 18 października nieustalony dotąd sprawca/sprawcy uszkodzili 8 betonowych nagrobków, wywracając je, a niektóre łamiąc. Po otrzymaniu informacji i dokonaniu wizji lokalnej zawiadomiłem organy policji, które wszczęły w tej sprawie dochodzenie o przestępstwo określone w art. 288 Kodeksu karnego.

 Apelujemy do wszystkich - jeśli ktokolwiek posiada informacje o sprawcy opisanego powyżej czyny, to prosimy o kontakt z nami lub posterunkiem policji w Urszulinie.

Cmentarz w Michałowie był objęty przez Stowarzyszenie LGD "Polesie" programem porządkowania i renowacji, współfinansowanym ze środków PROW 2007-2013. Latem zeszłego roku został  uporządkowany poprzez wycięcie zakrzaczeń, a następnie większość nagrobków odrestaurowano (oczyszczono i sklejono). W prace porządkowe aktywnie włączyli się strażacy i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Urszulina, którzy w okresie jesiennym i wiosennym przeprowadzili kolejne prace, mające na celu uporządkowanie obiektu. W uznaniu wkładu w pielęgnacji opuszczonego przez kilkadziesiąt lat cmentarza Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska uroczyście wręczyła OSP i MDP w Urszulinie patronat nad cmentarzem.

Na cmentarzu znajduje się kilkanaście cywilnych nagrobków betonowych, monumentalny krzyż drewniany oraz ok. 300 mogił żołnierskich z I i II wojny światowej.

  

6 października 2012

W dniu 6 października 2012 r. po raz kolejny do Wereszczyna przybyła Ocalona z Zagłady – Miriam Raz-Zunszajn wraz z młodzieżą z Pardes Hana z Izraela. Grupa odwiedziła także Urszulin i Andrzejów. W spotkaniach uczestniczyła również młodzież z Zespołu Szkół w Urszulinie.

Pod pomnikiem, przy grobie zamordowanych Żydów wereszczyńskich, Miriam opowiedziała o tragedii, jaka się tu wydarzyła. Przekazała wszystkim relację z tego, co stało się w Wereszczynie w maju 1942 r. oraz odpowiadała na pytania. Jako mała dziewczynka przeżyła hitlerowski mord Żydów, w tym jej najbliższej rodziny. Zebranym powiedziała: Wtedy myślałam – zostałam sama na świecie, 9- letnie dziecko żydowskie. Walczyłam, by zostać przy życiu, aby spełnić nakaz mojej mamy, bym opowiadała o istnieniu Żydów w Wereszczynie i robię to do dziś. Uratowana przez mieszkańców Urszulina i okolic doczekała wyzwolenia. W 1988 r. przybyła z Izraela do Wereszczyna i postawiła pomnik Pamięci. Często mówi: Jeśli będę mogła zdjąć choć jedną kroplę z tego zła, które się wydarzyło w Wereszczynie w 1942 r., to będę szczęśliwa. Dlaczego ludzie są dopiero mądrzy, gdy wydarzy się zło?

Po odmówieniu modlitwy i zapaleniu zniczy pod pomnikiem wszyscy udali się do pobliskiego Urszulina, gdzie przy tablicy upamiętniającej Żydów urszulińskich, ufundowanej przez Fundację „Pamięć, Która Trwa”, gości przywitali Przewodniczący Rady Gminy Urszulin Andrzej Stefanowicz i Adam Panasiuk. Napis na tablicy głosi, że w dniu 28 maja 1942 r. w Urszulinie hitlerowcy rozstrzelali i nakazali pochować w bezimiennych zbiorowych mogiłach około 30 Żydów, mieszkańców Urszulina i okolic. Na uroczystości powiedziałem, że tą tablicą wzmacniamy świadectwo świadków czasu II wojny światowej, aby już nigdy nie dochodziło do ludobójstwa. Miriam odczytała w języku polskim i hebrajskim wspomnienie o Żydach urszulińskich i prośbę o pamięć o nich.

Następnie goście z Izraela wraz z młodzieżą z Urszulina odwiedzili Andrzejów, gdzie przy kamieniu Pamięci, postawionym przez Fundację „Pamięć, Która Trwa”, oddali hołd zamordowanym tam przez hitlerowców Żydom, mieszkańcom Andrzejowa. Zostali oni zabici kilka godzin wcześniej, niż Żydzi w Wereszczynie. Zgromadzeni wysłuchali relacji naocznego świadka tamtych tragicznych wydarzeń, Henryka Zabłudy.

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w multimediach. Natomiast o zagładzie Żydów w Urszulinie przeczytać można w historii Urszulina, lub w nr 11 kwartalnika "Z Życia Polesia".

  

29 maja 2012

 Odsłonięcie tablicy pamięci w Andrzejowie w 70 rocznicę zbrodni 

         W Zielone Świątki, tj. w dniu 26 maja 1942 roku, w wielu miejscowościach naszej okolicy doszło do tragedii, która utkwiła w pamięci na  wiele dziesiątek lat. W Andrzejowie oraz w sąsiadującym Zastawiu i Wereszczynie hitlerowski okupant dokonał masowej eksterminacji ludności żydowskiej. W Andrzejowie najprawdopodobniej zginęło 38 osób, w tym rodziny Borucha Rubinszteina, Chaniny Orzecha i Uszera Wendera.

         Po upływie kilkudziesięciu lat to tragiczne wydarzenie istniało już tylko w pamięci najstarszych - świadków zbrodni. Dzięki determinacji Zbigniewa Nizińskiego z Fundacji "Pamięć, która Trwa" jest szansa, aby o zbrodni wiedzieli także nasi potomkowie. Niemalże dokładnie w 70 rocznicę wydarzenia Fundacja ufundowała tablicę pamięci.

         Uroczysty charakter miało odsłonięcie tablicy. Do Andrzejowa przyjechali: Naczelny Rabin RP Michael Schudrich, Zofia Komionowska ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Jadwiga Gawrych z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Były poczty sztandarowe OSP Urszulin i Zespołu Szkół w Urszulinie. Gości i mieszkańców przywitał Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk, następnie inicjator Zbigniew Niziński opowiedział o procesie upamiętniania miejsca, a przede wszystkim - o symbolicznym znaczeniu upamiętniania miejsc, w których spoczywają wymordowani kilkadziesiąt lat temu Żydzi. Najważniejszy punkt uroczystości to oczywiście wspólna modlitwa, prowadzona przez Rabina Michaela Schudricha i Proboszcza R-k Parafii w Urszulinie ks. Macieja Głaska. Przebieg zbrodni przybliżyła wszystkim zebranym młodzież szkolna, czytając wspomnienia najstarszych świadków z mojej książki "Andrzejów. Śladami zapomnianej historii". Patriotyczne pieśni zaśpiewali artyści z zespołu ludowego "Seniorzy". Były też kwiaty i znicze - zapalone przez młodzież szkolną i gości z Warszawy.

         Tego samego dnia Rabin Michael Schudrich odmówił modlitwę za zmarłych także przy tablicy pamięci w Michałowie - ufundowanej również przez Fundację "Pamięć, która Trwa". Jest to miejsce wiecznego spoczynku zamordowanych 2 Żydów, prawdopodobnie z Andrzejowa. Rabina i gości powitał Stanisław Szwaj - naoczny świadek wydarzenia, który opowiedział wszystkim o przebiegu zbrodni. Rabin zobowiązał się ponownie odwiedzić nasze strony za 7 lat, a okazją mają być 100-letnie urodziny Pana Stanisława.

         Na koniec nasi goście przybyli do szkoły, na których czekała już urszulińska młodzież. Pytań było dużo. Rabin opowiadał o swojej pracy, jak i polskich korzeniach. Pani Jadwiga Gawrych opowiedziała o swoich wojennych przeżyciach związanych z ratowaniem Żydów. Na pamiątkę pobytu wręczyłem Gościom wydane niedawno książki "Andrzejów. Śladami zapomnianej historii". Na koniec Dyrektor Mirosław Chudzik oprowadził gości po izbie pamięci patrona - Alfreda Lityńskiego.

         Galerię fotograficzną z całej uroczystości umieściłem w multimediach. Więcej informacji o wydarzeniach sprzed 70 lat, o których mowa powyżej,  znajdziecie Państwo w monografiach Andrzejowa i Michałowa. Tablica z Andrzejowa znajduje się na skraju wsi od strony Wincencina na działce Ryszarda Pełki. Tablica z Michałowa znajduje się natomiast przy drodze krajowej obok przystanku autobusowego.

 

 

27 maja 2012

         Zapraszam wszystkich do zdjęć wykonanych podczas wizyty Teda Belki i jego przyjaciół w Michałowie w 2004 roku. Ted Belke jest potomkiem niemieckich osadników Michałowa, którzy wyemigrowali do Kanady w 1930 roku. Fotografie przedstawiają pamiątki po obecności ludności niemieckiej na tym terenie. Choć od wizyty upłynęło dopiero 8 lat, to przedstawione fotografie doskonale obrazują przemiany, jakie zachodzą w naszym najbliższym otoczeniu.

             Zdjęcia umiesciłem w osobnej zakładce w multimediach - "Śladami przodków - Ted Belke 2004"

 

26 kwietnia 2012

Święto Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Urszulinie 

        Jak co roku GBP uroczyście obchodzi światowe Święto Książki. Nie inaczej było w tym roku. Dla mnie było to tym milsza uroczystość, gdyż zorganizowane tego dnia spotkanie było z moją osobą. Więcej informacji i zdjęcia znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

http://www.ug.urszulin.eu/?p=1543

 

1 kwietnia 2012

         Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza znowu w akcji

         Przyznany przez Wojewodę Lubelską patronat MDP jako opiekuna cemntarzy ewangelickich w Michałowie i Dębowcu zobowiązuje. Młodzież z Urszulina i okolic ponownie pokazała, że zeszłoroczna akcja porządkowania opuszczonych cmentarzy nie była jednorazowa. W zeszły weekend wraz z opiekunem Mariuszem Kucharskim druhy i druhny MDP Urszulin przystąpili do prac na cmentarzu w Michałowie. Z nekropolii usunięto pozostałe po zeszłorocznych pracach gałęzie, a następnie spalono je. Przy okazji strażacka młodzież miała okazję zobaczyć akcję gaszenia pod ciśnieniem, gdyż do gaszenia ogniska z palonych gałęzi przyjechał Jan Lewandowski na wozie strażackim.

        Okres wczesnowiosenny to doskonała okazja, by dokonać ponownego rekonesansu. Wyschnięte zeszłoroczne jeżyny odsłoniły kolejne 4 nagrobki, które w przyszłości chcielibyśmy odnowić w ten sam sposób, co dotychczasowe. Jeszcze wiele wysiłku i pracy potrzeba, by doprowadzić cemntarz do właściwego stanu. Dlatego z tego miejsca wszystkich zainteresowanych pomocą finansową lub rzeczową przy pracach na tym i innych opuszczonych cmentarzach w Gminie Urszulin proszę o kontakt telefoniczny (509 613 488) lub mailowy ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

 

              W grudniu 2011 roku trwały ostatnie prace Stowarzyszenia LGD "Polesie" na cmentarzach ewangelickich i prawosławnych w naszej gminie. Ich celem była renowacja krzyży monumentalnych (2 w Woli Wereszczyńskiej i 1 w Michałowie), a zadanie wykonali pracownicy Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy latem prowadzili prace renowacyjne.Wzmocniono podstawy krzyży, które zaczęły gnić, co groziło powaleniem. Ponadto do 2 krzyży dorobiono ramienia. Poniżej zdjęcia wykonane już po zakończeniu prac. 

 

 

 

 

          Poza krzyżami w Michałowie i Woli Wereszczyńskiej odnowiono także krzyże na cmentarzach w Lejnie oraz krzyże (również przydrożne) w Gminie Wierzbica.

 

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony: Piątek, 03 Styczeń 2014 13:22