Historia Urszulina

...nasza wspólna historia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

10 grudnia 2013

     W dniu 4 grudnia b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyły się Biblioteczne Spotkania Regionalne, którym tematem przewodnim była 150-ta rocznica Powstania Styczniowego. Podczas spotkania miałem przyjemność zaprezentować losy powstania na obszarze gminy Urszulin. Fotorelację ze spotkania znajdziecie Państwo tutaj.

 

 

Druhowie OSP i MDP z Urszulina składają hołd poległym żołnierzom 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to nie tylko nauka o zapobieganiu i walce z zagrożeniami przeciwpożarowymi. Istotną częścią edukacji druhów MDP jest wychowanie w duchu poszanowania tradycji i historii, wykształcenie postawy patriotycznej. W tym celu starsi druhowie z OSP Urszulin uczcili wspólnie z MDP Święto Niepodległości, oddając cześć, składając kwiaty i zapalając znicze na mogiłach żołnierskich w Wereszczynie i Wytycznie.

Była to niezwykła lekcja historii i przypomnienie o spoczywających na naszej ziemi polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli pod Wytycznem w 1939 roku. Ten gest jest wyrazem wielkiego szacunku za tych, którzy w walce o wolną Ojczyzna ofiarowali to, co najcenniejsze - swoje życie.

 

Więcej zdjęć w multimediach.

 

 

21 października

Kadish w Zastawiu

             Właściciel gospodarstwa Władysław Wakuła wraz z mieszkańcami i Zbigniewem Nizińskim oznaczyli tabliczką miejsce pochówku 10 Żydów, w tym 7 dzieci zamordowanych przez hitlerowców w maju 1942 r. Przy grobie odbyło się spotkanie mieszkańców Zastawia z grupą młodzieży z Pardes Hana z Izraela, która w sąsiednim Wereszczynie również odwiedziła miejsce pamięci pomordowanych Żydów. Wspólnie oddano hołd niewinnie pomordowanym. Pan Wakuła powiedział, że to ludzie ludziom zgotowali ten los, ale teraz pamięć zwyciężyła śmierć.

              Mieszkańcy Zastawia, świadkowie wydarzeń, opowiedzieli zgromadzonym o tym co się tu działo 26 maja 1942 r. Do Zastawia przyjechali na wozach Niemcy wraz ze swymi ukraińskimi pomocnikami. Zagonili mieszkańców Zastawia na łąkę w środku miejscowości. Żydów oddzielono od pozostałych mieszkańców. W pierwszej kolejności wyczytano nazwiska 4 Ukraińców i 2 Polaków i rozstrzelano ich za pomoc partyzantom. Żydom kazano tańczyć i nawzajem się uderzać, chciano ich upokorzyć. Pozostałym mieszkańcom nakazano rozejście się do domów. Następnie zagoniono Żydów na pobliskie podwórko, tam za stodołą był przygotowany dół, nad którym ich rozstrzelano. Wśród ofiar byli członkowie trzech rodzin: Josek wraz z córkami Surą i Ruchlą, Chaim Mager z czworgiem dzieci oraz Sura Pachulska z córką Ester. Regina Woźnica, naoczny świadek, tak wspominała Ruchlę, z którą chodziła przed wojną do szkoły: Najbardziej przeżyłam to, ze wśród Żydów widziałam swą koleżankę Ruchlę, w mojej głowie się nie mieściło, że to się dzieje. Kiedyś Ruchla powiedziała mi, że nauczy mnie języka żydowskiego, miała piękne długie warkocze. Na koniec spotkania grupa z Izraela zaśpiewała pieśń i odmówiła kadisz.

1 października 2013

Kolejne miejscowości Gm. Urszulin mają swoje monografie

                Wrzesień 2013 był dla mnie wyjątkowym miesiącem w życiu. Po rocznej ciężkiej pracy udało mi się doprowadzić do wydania, zaprezentowania i rozdania monografii miejscowości Michałów, Wiązowiec, Wola Wereszczyńska, Zawadówka i Babsk. Ale po kolei…

                W sierpniu ubiegłego roku Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa z Warszawy złożyła mały projekt na opracowanie i wydanie książki „Michałów. Śladami Zapomnianej Historii”, a Poleski Park Narodowy – „Wola Wereszczyńska – Zawadówka – Babsk. Śladami Zapomnianej Historii”. Autorem obydwu książek miałem i zostałem ja. Wnioski o przyznanie pomocy pozytywnie przeszły weryfikacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, czego następstwem były podpisane umowy o przyznaniu pomocy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Po intensywnych pracach we wrześniu tego roku książki stały się faktem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc wielu osób – najstarszych mieszkańców, kierowników lokalnych instytucji. Ciekawostką są zdjęcia miejscowości, wykonane z motolotni przez Przemka Trześniaka.

                Dlaczego wybrałem te miejscowości?

Michałów jest niezwykły ze względu na swoją genezę powstania. Założyli go szwajcarscy menonici, a przez dłuższy czas zamieszkiwali go osadnicy niemieccy – stąd funkcjonowała nazwa Michelsdorf. Dzięki pomocy wielu potomków niemieckich osadników, rozsianych po całym świecie (Kanada, USA, Niemcy) udało mi się zgromadzić bardzo dużo ciekawych materiałów źródłowych, czyli zdjęcia, pamiętniki, wiersze. Wyszła książka, choć krótka, to niezwykle ciekawa ze względu na swą nietypowość.

Z kolei Wola Wereszczyńska z Babskiem i Zawadówka zainspirowały mnie swoją typowością – są idealnym przykładem miejscowości z pogranicza Polesia, Podlasia i Chełmszczyzny. Mieszkańcy zdani byli na współżycie z otaczającą przyrodą, musieli stać się samowystarczalni. Miejscowości te doskonale wpisują się też w historię Polski, gdyż niemalże każde wydarzenie z dziejów naszego kraju odcisnęło tutaj swoje piętno.

Promocja pierwszej książki odbyła się 21 września w świetlicy OSP w Urszulinie, a drugiej – 28 września w świetlicy wiejskiej w Zawadówce. Wielkie podziękowania dla strażaków OSP Urszulin i pań ze Stowarzyszenia „Pod Wiatrakiem” (także pań ze Stowarzyszeniem współpracujących) za olbrzymią pomoc w przygotowaniu uroczystości. A nie było łatwo, bo na pierwszą uroczystość przybyło prawie 200 osób, a do Zawadówki jeszcze więcej. Oprócz wręczania książek były występy zespołów ludowych – „Załuczanie”, „Seniorzy”, „Ballada” i „Wielkopolanie” oraz zaprzyjaźnionego teatrzyku szkolnego „Do Woli” z Woli Wereszczyńskiej. Przygotowany poczęstunek dał możliwość świętowania do późnych godzin nocnych.

Książka o Woli Wereszczyńskiej, Zawadówce i Babsku znajduje się w sprzedaży w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego. Ponadto obydwie monografie znalazły się w większości bibliotek z obszaru Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

  

Zapraszam do galerii zdjęć. Pozdrawiam

 

 

 

 

7 września 2013

      Z wielką radością zapraszam wszystkich zainteresowanych na promocję moich książek: "Michałów. Śladami Zapomnianej Historii", wydanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i "Wola Wereszczyńska - Zawadówka - Babsk. Śladami Zapomnianej Historii", wydanej przez Poleski Park Narodowy.

 

       Promocja książki o Michałowie odędzie się w świetlicy wiejskiej OSP Urszulin w dn. 21 września br. o godzinie 16.00 z kolei promocja książki o Woli Wereszczyńskiej, Zawadówce i Babsku odbędzie się dn. 28 września br. o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w Zawadówce.

      Organizatorzy zapewniają występy zespołów obzędowo-artystycznych, poczęstunek i oczywiście.... darmowe egzemplarze książek.

 

Zapraszam do wysłuchania wywiadu ze mną, nagranym na potrzeby Witryny Wiejskiej.

Wywiad znajduje się pod linkami: 

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=3546.

http://www.youtube.com/watch?v=fMEI8hHX6fA

 

22 kwietnia 2013 roku

    Informuję, że uruchomiony został portal "Śladami Przeszłości", który jest efektem współpracy 6 Lokalnych Grup Działania (w tym "Polesie", w którym na codzień pracuję) w ramach projektu: "Śladami przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyny". Portal jest w ciągłej budowie, ale już teraz możecie do niego zaglądać. Umieszczone sa najciekawsze obiekty historyczno-kulturowe z opisami, zdjęciami i lokalizacją na google map, artakcje i infrastruktura turystyczna. W najbliższej przyszłosci umieszoczne będą również spacery multimedialne.

   Aby wejść do portalu, kliknij na poniższy obraz:

   Zainteresowanych współpracą w umieszczaniu i modyfikowaniu informacji prosze o kontakt na maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod nr telefonu 603 311 699.

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."